Evangélikus Országos Múzeum

A reformáció öröksége: A heidelbergi disputa

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemények nyilvános előadásokat rendez havonta az Evangélikus Országos Múzeumban. A reformáció öröksége – 2018 című sorozatban 2018. május 24-én Horváth Orsolya tartott előadást a heidelbergi disputáról.

A lutheri reformáció 500 éves öröksége – könyvbemutató és előadás

A Luther Kiadó és a Magyarországi Luther Szövetség szeretettel meghívja Önt a 2018. június 28-án 17 órakor az Evangélikus Országos Múzeumban (Deák tér 4.) kezdődő könyvbemutatóra, valamint ugyanott 18 órakor kezdődő alábbi két előadásra.

Fasori diákok az első világháborúban

Hogyan működött egy iskola az első világháború idején? Milyen fontos közlendőik voltak a fronton harcoló egykori diákoknak az igazgató számára? Volt-e honvágyuk az iskola után? Hányan haltak hősi halált a fasori diákok közül és kik voltak ők? Ezekre a kérdésekre ad választ az Evangélikus Országos Múzeum (EOM) legújabb kiállítása, melyet a Múzeumok Éjszakáján nyitnak meg 2018. június 23-án. A kiállítás különlegessége, hogy a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium mostani 11.a osztálya nagy segítséget nyújtott a száz évvel ezelőtti fasori diákok leveleinek feldolgozásában.

A Hazahúzó műsorában mutatkozott be az Evangélikus Országos Múzeum

Budapest – Milyen egyháztörténeti kincsek találhatók Budapest központjában? A nemrég rangos hazai múzeumi díjat nyert Evangélikus Országos Múzeumról készült adásban megismerkedhetnek az érdeklődők az evangélikus egyház történetét interaktívan és színvonalasan bemutató intézménnyel.

Képírással mondom el

Budapest – Az Evangélikus Országos Múzeum Szita István műveiből válogatott kiállítása nem a művek létrehozásának kronológiáját követi, hanem az általa szúrágásnak, összegyűrt kenyérpapírnak – összefoglalóan „irracionális képkölteményeknek” – nevezett korszakainak színbeli és kompozíciós asszociációit eleveníti meg, azt sugallva, hogy a korszakok egy ívet alkotnak, nem válnak el élesen egymástól: a művész útkeresései, válságai, festészeti megoldásai egy keretbe tartoznak.

Karátson Gábor-könyvbemutatót tartottak az Evangélikus Országos Múzeumban

Budapest – A bibliai akvarellek közül a Máté és Márk evangéliumát jelentette meg a Q.E.D. Kiadó 2017 végén. A Karátson Gábor születésnapjához kapcsolódó rendezvényen a könyvet Béres Tamás teológus (Evangélikus Hittudományi Egyetem) mutatta be 2018. május 23-án.

Lackner Pál tárlatvezetése az Evangélikus Országos Múzeumban

Budapest – 2018. május 16-án dr. Lackner Pál nyugalmazott tábori püspök tartott tárlatvezetést az Evangélikus Országos Múzeumban, a Deák téren. Mi is ott jártunk.

Karátson Gábor bibliai akvarelljei: Máté és Márk evangéliuma

Budapest – 2017 ősze és 2018 februárja között Budapesten tanúi lehettünk egy „Karátson-reneszánsznak”. A bibliai akvarellek közül Lukács evangéliuma a Hold utcai református templomban, Máté az Evangélikus Országos Múzeumban, Márk pedig a Bibliamúzeumban volt látható. Ugyanekkor a Műcsarnok EGY/KOR – Különutak és kivonulás a konszolidáció idején című kiállításán is találkozhattak ez érdeklődők Karátson Gábor festészetével. Eközben megnyílt az emlékére létrehozott lakásgyűjtemény a Deák Ferenc utcában. Emléksétákat szerveztünk, és tárlatvezetésekkel, előadásokkal hoztuk közelebb a látogatókhoz ezt a különös és összetett életművet.

Újabb rangos elismerésben részesült az Evangélikus Országos Múzeum

Budapest – 2018. május 13-án, vasárnap különdíjat vehetett át dr. Harmati Béla László, az Evangélikus Országos Múzeum (EOM) vezetője a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesülettől. Az elismerés átvételét követően kérdeztük a múzeumvezetőt a díjról és az eddigi sikerekről.

Képírással mondom el – Szita István életmű-kiállítása

„Szita István alkotásai amellett, hogy együttműködésre késztetik a szemlélőjüket, mégsem kötik meg. Szabadon engedik elmerengeni, asszociálni, ringatózni az elevenen lüktető áramlásban, melyben egymástól elválasztott formák által behatárolt színek, a belőlük épített alakzatok úgy nyúlnak, zsugorodnak, mozognak, olyannyira humanizáltak, hogy nemcsak emberi alakokat, gesztusokat, de érzelmeket, konfliktusokat, élményeket, izgalmakat, tragédiákat és a megvilágosodás pillanatait is hozzájuk képzelhetjük” – mondta a budapesti Négy Évszak Klubban 1986-ban megrendezett kiállítás megnyitóján Haulisch Lenke művészettörténész, a 19–20. századi magyar festészet kiváló ismerője, aki évtizedekig kísérhette figyelemmel az autodidakta festő életét, és számos alkalommal segítette őt abban, hogy festészeti tudását fejleszteni tudja.

Feliratkozás RSS - Evangélikus Országos Múzeum csatornájára